czwartek, grudnia 24

Najczęstsze postanowienia noworoczne. Co planuje każdy z nas?

plany noworoczne


Rok w rok obiecujesz sobie, że w nowym roku zapiszesz się na siłownie i zmienisz się z wieloryba w piękną syrenę. Zostaniesz poliglotką lub przeczytasz tryliard książek niczym najwybitniejsza kujonka na tej półkuli Ziemi. Po kilku dniach okazuje się, że nawet nie chce Ci się iść  do biblioteki, bo za daleko, a z nauki języka wyszły nici. Jakie są najczęstsze postanowienia noworoczne? Jakie Polacy mają plany na nowy rok? 
Plany powtarzające się co roku

Planujesz swoje życie czy pozwalasz planować je przypadkowi? Życie chwilą i nie zastanawianie się nad ciągiem dalszym jest jak pływanie po oceanie i zdanie się na los fal. Niby płyniesz, ale nawet nie wiesz dokąd i nie zawsze tam gdzie chcesz. Jeśli nie robisz planów jesteś ignorantką własnego życia. Ostro pojechane, ale jest to potrzebne, aby otrząsnąć się ze snu. Przestań przesypiać swoje życie.

Niektóre cele nigdy nie zostają zrealizowane, są trudniejsze od innych, powtarzają się co roku z nadzieją, że a nuż w tym roku się uda. Nie uda. Dlaczego miałoby się udać jeśli nie robisz nic, żeby sobie pomóc?

Mówią, ze zapisane cele na kartce mają większą moc. Możemy do nich wracać, sprawdzać, nie ulatniają się gdzieś w otchłań codziennego życia. Zgadzam się 
z tym. Pierwsze i najważniejsze to zapisać sobie cel, a później stworzyć plan jak to zrobić. Plan działania. Jeśli nie zapiszemy w jaki sposób dojdziemy do swojej celu może okazać się, ze nawet nie będziemy wiedzieć jak do tego celu dojść. Przez to może wydawać nam się trudniejszy do wykonania. Dobrym pomysłem jest też metoda małych kroczków. Wykonujemy po kolei małe rzeczy, aby dojść do upragnionego miejsca.

CEL
^
|
|
Plan działania

plany noworoczne


________________________________________


NAJCZĘSTSZE POSTANOWIENIA NOWOROCZNE

_______________________

SCHUDNĘ
Cel - schudnąć - pojawia się częściej niż co roku, bo przynajmniej dwa razy do roku wpadasz na taki wspaniałomyślny pomysł. W końcu coś z tym przydałoby się zrobić? A może po prostu odpowiada Ci  bycie wielorybem za rok o tej samej porze  w sylwestra?


Jak sobie z tym poradzić? 

PLAN DZIAŁANIA:
Kupujemy karnet na sportowe zajęcia i/lub zapisujemy się do trenera personalnego i/lub kupujemy sobie ciuchy, buty sportowe i/lub zapisujemy się do dietetyka i/lub wypożyczamy kilka książek o dietetyce i treningu. 


RZUCĘ PALENIE
Znacie kogoś kto rzucił palenie po sylwestrze? No ja też nie. 
To chyba jedno z najczęstszych niespełnionych planów noworocznych. Ale zarazem wydaje mi się bardzo trudnym celem do zrealizowania. Dlatego lepiej czasem po prostu nie zaczynać.


Jak sobie z tym poradzić?

 PLAN DZIAŁANIA:
Leki łagodzące objawy głodu nikotynowego i/lub zrób sobie za i przeciw paleniu i/lub skonsultuj się z lekarzem i/lub metody niekonwencjonalne: hipnoza, akupunktura, biorezonans.
NAUCZĘ SIĘ JĘZYKA...Hiszpańskiego, chińskiego a może o zgrozo niemieckiego? Nie, najlepiej to zacznę uczyć się wszystkich na raz od stycznia. Też tak macie?


Jak sobie z tym poradzić?

PLAN DZIAŁANIA
Jeden język na początek wystarczy i/lub Wyznaczamy sobie konkretny cel w nauce języka np. zdanie egzaminu i/lub Kurs języka i/lub Wypożyczamy książki do nauki i/lub Zakładamy konta na stronach poświęconych nauce języka i/lub Szukamy blogów o wybranym języku i/lub Oglądamy filmy, bajki w danym języku i/lub Szukamy native speakera do rozmów.
ZACZNĘ CZYTAĆ WIĘCEJ KSIĄŻEK


Ciężko wygrać z lenistwem, tym bardziej gdy biblioteka wydaję się być tak daleko, a pogoda nie zachęca do wynurzenia nawet kawałka nogi z pod kołdry. A może wystarczy zdać sobie sprawę, że ta narzucona liczba 10 książek w tygodniu Cię po prostu przerasta.

Jak sobie z tym poradzić? 

PLAN DZIAŁANIA:
Wypisać listę książek, które chcesz przeczytać lub/i chodzić do biblioteki rzadziej ale wychodzić z większą ilością książek
ZACZNĘ WIĘCEJ PODRÓŻOWAĆKażdy chcę podróżować. Wszędzie, a najlepiej byle dalej. Większość nawet nie wie gdzie i po co, ale przecież fajnie pochwalić się znajomym foteczką na fejsie, nie? Popijać drinki w hotelach all inclusive, nic nie robić i wylegiwać się na gorącym piasku wydając przy tym całą miesięczną wypłatę. Bawić się tydzień tam by nie móc bawić się przez pół roku w Polsce. 

Jak sobie z tym poradzić?

PLAN DZIAŁANIA:
Wypisać sobie miejsca, które chcemy odwiedzić i/lub przypisując im konkretny miesiąc/porę roku i/lub odkładać wyznaczoną kwotę pieniędzy co miesiąc i/lub zacząć czytać blogi podróżnicze z nich dowiemy się jak taniej podróżować.
Jeszcze na pewno kilka powtarzających się co roku postanowień można by było wymienić. Np: Zacznę oszczędzać, zmienię pracę, a najlepiej szefa. Z jakimi planami macie zawsze pod górkę? U mnie największe problemy są z językami. Obiecanki-cacanki. Ale w tym roku będzie inaczej, no nie...?


Jakie są wasze postanowienia noworoczne i jak zamierzacie je zrealizować?
plany noworoczne

1 komentarz:

  1. Postanowień można mieć mnóstwo, grunt to żeby się ich trzymać :) Ciekawe ile osób trzyma się postanowień w dniu dzisiejszym.

    OdpowiedzUsuń

Popularne

Członkowie